среда, 17 декабря 2014 г.

Українська література 6 клас Ірина Жиленко "Гном у буфеті"


Конспект уроку
Презентація

Українська література 5 клас Степан Васильченко "В бур'янах". Проект


Проект
Презентація

Опис досвіду роботи


Опис досвіду роботи

Портфоліо

Моє портфоліо

вторник, 25 ноября 2014 г.

Презентація до уроку літератури
https://drive.google.com/file/d/0B4_wtpljaUnmMHY5OG42Snl2cU0/view?usp=sharing


Правильний вибір професії  - важливий крок у житті


        
ТЕМА. Правильний вибір професії – важливий крок у житті.
МЕТА: ознайомити з різноманітним світом професій, звернути увагу підлітків на таке важливе проблемне питання, як вибір професії; допомогти обрати справу до душі, відповідно до своїх можливостей.
ОБЛАДНАННЯ: профорієнтаційна література, схема «Барометр професій», «Класифікація професій за предметом праці», анкета «Твої професійні нахили». Презентація
Епіграф
Кожна людина народжується для якогось діла
Е. Хемінгуей.
Хід уроку
I.   Організаційна частина
II.   Мотивація навчальної діяльності
Учитель.Сьогодні ми говоритимемо про вибір професії. Кожен із вас романтик, мрійник, хоче чогось досягти, кимось стати, ставить перед собою завдання, одним словом - шукає себе.
III.      Оголошення теми і мети уроку
Тому й тема нашого уроку «Основи вибору професії» стане своєрідним орієнтиром на майбутнє .  Ми  пригадаємо класифікацію професій, охарактеризуємо різні типи професій, розкажемо  про ті професії, які вам найбільше подобаються, і доведемо , що саме вони найкращі і найпочесніші.
Конспект уроку  9 клас
Тема: І Величковський . Фігурні (курйозні) вірші (з рукописних книг «Зегар з полузегарком» і «Млеко»). С.Климовський . «Їхав козак за Дунай».
Мета:стисло ознайомити школярів з особливостями поетичних творів давньої української літератури, зосереджуючи увагу на опрацюванні життєвого і творчого шляху І Величковського та С.Климовського; мати уявлення про фігурний (курйозний ) вірш ; розвивати творчу увагу школярів, їх логічне мислення , пам'ять , увагу, спостережливість; уміння пояснювати ідейно-художні особливості програмованих віршів, коментувати їх зміст; формувати естетичні смаки в учнів; виховувати почуття поваги до творчості поетів давньої української літератури, національної гідності; прищеплювати інтерес до власної праці.
Тип уроку : проект, засвоєння знань і формування вмінь.
Обладнання : портрети .І. Величковського і С.Климовського, тексти програмових творів, тестові завдання
Хід уроку.
  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація опорних знань.
Презентація проекту
*. Дайте визначення поняттю «поезія». (Поезія – 1.Один із трьох літературних родів поряд з епосом і драмою. 2.Невеликий художній твір у віршах. 3. Інколи цим поняттям означають віршовані твори певного автора, нації чи епохи.
*. Яких поетів вітчизняної та світової класики ви знаєте? Яким надаєте перевагу? Чому?
*. Визначте риси людини, її нахили, здібності, які сприяли б написанню поетичних творів?
*. Чи пробували ви писати вірші?
*. Уявіть собі поетів давньої української літератури. Про що вони могли б писати?
Проблемне питання:
Чи можна пов’язати поетичну діяльність митців давньої української літератури із сучасністю?
  1. Оголошення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
  1. Основний зміст уроку.
У душі кожної людини є клапан ,
що відкривається тільки поезією.
М.Некрасов.
Давня українська література –
сфінкс, який ховає чимало таємниць.
Стислий опис проекту:
У проекті представлені дослідження груп: літературознавці, біографи, критики, мистецтвознавці, що дозволяє сприяти вихованню почуття поваги до творчості поетів давньої української літератури.
Розкриває світову славу пісні Семена Климовського «Їхав козак за Дунай».
Проект допоможе глибше осягнути витоки поетичної творчості , естетичні смаки, глибину філософської думки поетів давньої української літератури.
Вступне слово вчителя.
Ще за часів Київської Русі прозові твори нерідко починалися з віршованої передмови або похвали діянням видатних осіб. Цю традицію успадкували письменники наступних поколінь, особливо розвинулися вони після виникнення книгодрукування. Протягом XVIXVIII ст. нагромадився чималий досвід складання віршів, зокрема світського характеру.
Особливості ритмічної будови українських книжних віршів складалися під впливом чеської і польської силабіки, а також ритміки уснопоетичних творів , близької до силабіки.
У курсі поетики , яка викладалася в братських і монастирських школах, колегіумах, Київській академії, основна увага приділялася способам складання віршів , що позитивно позначилося на розвитку віршованої літератури.
Давню українську літературу представляло багато талановитих поетів: Герасим Смотрицький, Памва Беринда, Тарасій Земка, Лаврентій Зизаній, Феофан Прокопович, Іван Некрашевич та інші.
Літературознавці.
Ознаки силабічних віршів :
*. Однакова кількість складів у рядках (від 8 до 20).
*. Наявність цезури.
*. Постійний наголос на передостанньому складі рядка.
*. Перевага надається жіночій римі.
*. Парне римування.
Теорія літератури. Поняття про фігурний(курйозний ) вірш.
Курйозний (від фр. Curieux – цікавий, дивовижний)  - кумедне сполучення слів, незвичайна побудова речень.
Особливості курйозного вірша (літературознавці, критики).
4.Творча діяльність І.Величковського
Відомості про письменника. (біографи)
Іоанн Величковський – маловідомий український віршописець кінця XVII – початку XVIII століття. Біографічні дані про нього дуже обмежені. Народися близько 1630 року. Очевидно , вчився у Київському колегіумі. На початку 1680-х років він, треба вважати , належав до чернігівської друкарні Лазаря Барановича, а трохи пізніше переселився до Полтави, де одержав посаду пресвітера Успенської церкви. Тут і помер у 1726 році
Літературна спадщина Величковського , що збереглася до нашого часу , обмежується головним чином трьома творами. Це, по-перше, писаний сапфіричними строфами латино-польський панегірик, підписаний архієпископу чернігівському Лазареві Барановичу і надрукований в Чернігові, приблизно в 1680 – 1683 роках. Крім зазначеного панегірику Величковському належать ще два словяно-українські збірники, що мають назву «Зегар з полузегарком» і «Млеко». Обидва вони були піднесені митрополитові Варламу Ясинському. У названих творах Величковський прагне наблизитись до того своєрідного літературного стилю, який оформився в Європі, зокрема Польщі, в XVI – XVII ст., в епоху феодально-католицької реакції і якій поширювався на Україні в шляхетських колах у другій половині XVII ст. стиль цей зветься то «схоластичним» , то «бароко». Характерною ознакою його є надзвичайно гіпертрофований розвиток словесно-декоративного орнаменту: в художньому творі на перше місце висувається форма , змістові надається другорядне значення. Мета мистецтва за часів бароко – вразити , зацікавити читача несподіваними стилістичними ефектами.
Свої твори І.Величковський писав давньоукраїнською та польською мовами.
Рукописна книга  «Зегар з полузегарком» (1690)
Виразне читання поезій збірки з відповідним коментарем. (критики).
Тема: розповідь про народження , діяльність, страждання, розп’яття і воскресіння, Господа; про плинність життєвого часу кожної людини,  його значимість.
Ідея: возвеличення Всевишнього , який всіляко прагнув допомогти людям у скрутний для них час; заклик цінувати кожну хвилину часу, раціонально використовувати її впродовж усього життя.
Основна думка:
*. Життя, що складається з годин і «минут» - це скарб.
*. Все стане нічим по смерті.
*. Не прибуде багатство, не зійде слава, -
*. Дотримуйся заповідей Божих, і Всевишній буде тебе всіляко оберігати від усього потворного і підступного.
Композиція :
Книжка містить початок (звернення І.Величковського до читача), чотири частини «Зегар целий» (поетичні рядки «24 часа»), «Полузегарок» («часи денні і нічні»), «Минуты» (загальні , злі, добрі та дві страшні), «Квадрантес» (години, розділені на чотири частини).
Евристична бесіда. Звертання до проблемного питання
-          Які основні цінності утверджує поет? (любов до Бога, прагнення до праведного життя; засуджує сріблолюбство, марнославство.
-          Чи справді Величковський приділяє більше уваги формі поезії , а не змісту? (зміст його віршів глибокий, філософський. )
-          Для чого, на вашу думку, потрібні такі вірші? (для розвитку логічного мислення, мовної вправності; це розвага – їх треба розгадувати як головоломку , шараду).
-          Праобразом яких віршів стали (акровірші)
-          Вільний мікрофон. Найщасливіші «минути »у моєму житті
Рукописна книга «Млеко»(критики).
Виразне читання віршів збірки, пояснення його змісту
Тема: відтворення у віршах різноманітних життєвих штук , що змушують читача глибоко осмислити їх призначення і спрямованість.
Ідея: возвеличення розуму, кмітливості, поважного ставлення до Всевишнього , Богородиці, дівочої краси, висміювання людських вад (ліні, надмірної гордості, пияцтва…).
Основна думка: кожний вірш Величковського  - це його поважне ставлення до читача, в якому він висловлює свою любов і бажає всіляких благ.
Різновиди поетичних творів письменника.
*. Рак літеральний,
*. Рак словний,
*. Рак прекословний.
С.Климовський «Їхав козак за Дунай».
Біографи
Український козак, поет, політик, філософ.
Про життєвий шлях відомо дуже мало. Перша друкована згадка з’явилася про нього в 1772 році (ймовірно ще за життя). Подарував книжку Петру 1 «Про правду і великодушність добродійників». Ця книга зберігалася в Імператорській бібліотеці зазначено, що Климовський є автором пісні «Не хочу я нічого, тільки тебе одного». Створено оперу-водевіль «Козак-стихотворець», героєм якої є С.Климовський, присвячено вірш.
Цікава історія про книжку – рукопис, подаровану Петру 1. Довгий час не могли знайти її в бібліотеці Петра 1. Тоді виник сумнів , що насправді існував цей український козак-віршувальник. Про С.Климовського стали згадувати з епітетом «легендарний». Однак учений Срезневський знайшов рукописну книжку, у яку Климовський власноруч переписував свої твори (нині зберігаються в Петербурзі в бібліотеці Російської Академії наук).
Книжка свідчить , що С.Климовський належав до найосвіченіших верств українського суспільства, якому були близькі передові погляди доби Просвітництва. Поет був обізнаний з найновішими філософськими течіями свого часу і водночас з античною культурою. Його віршований філософсько-політичний і соціологічний трактат наслідував тогочасні європейські традиції.
С.Климовський – поет XVIII століття, попередник Сковороди.
Опрацювання твору «Їхав козак за Дунай».
Прослуховування пісні у виконанні А. Солов’яненка.
Історія написання твору. (мистецтвознавці).
Пісню автора любили в народі ще за його життя. Оригінал пісні не зберігся, її текст опублікований у збірці «Російські народні пісні». (Прага 1790). Під впливом пісні «Їхав козак за Дунай » написали багато поетів і композиторів. Більше ста років варіант пісні зі збірки передруковувалися в різних етнографічних виданнях та пісенниках без змін.


Тема: зображення зворушливого розлучення козака з дівчиною, через його участь у військових подіях за Дунаєм.
Ідея: возвеличення щирого почуття , яке випробовується часом і життєвими обставинами.
Основна думка: тебе ж , мила, не забуду, / Поки жив на світі буду. / коли умру на війні - / Поплач обо мні
Жанр: літературна пісня, інтимна лірика.
Композиція. Твір побудований у формі діалогу між козаком і його коханою.
Ідейно-художній аналіз твору.
-          В які часи відбуваються події в творі?
-          Чому козак був вимушений залишити кохану і негайно виїхати за Дунай?
-          Як у творі зображена дівчина? («Білі ручки», «Ясні очі»).
-          Яким ви уявляєте козака?
-          Художні особливості пісні
Звертання: «Дівчино, прощай », «Ти , конику вороненький…», «Постій, постій, козаче…».
Епітети: «Коник вороненький», «білі ручки», «ясні очі».
Повтори: «постій, постій…», «мила… миленький».
Метафора: «ручок не ламай», «ясних очок не стирай»,
Зменшувально-пестливі форми слів: «миленький», «вороненький», «Коник», «ручок».
Які риси споріднюють цей твір із народною піснею? (постійні епітети, зменшено-пестливі слова, звертання, окличні речення).
Світова слава пісні. (мистецтвознавці. ).
Бетховен , Вебер, польський скрипаль Кароль Літинський – це далеко неповний перелік митців , які працювали з піснею С.Климовського. Привабливість і унікальність пісні в багатьох країнах Європи у тому, що пісня має природнє вираження особистих і громадських почуттів героя, його вірність обов’язку і коханню , чистота переживань і настроїв, проста, прозора і в своїй основі оптимістична музика, що виникла на грунті української пісні й романсової творчості.
Отож не диво, що народжена в Україні пісня з гучною славою майже всю Європу.
Вільний мікрофон. (проблемне питання)
Чи можна пов’язати поетичну діяльність митців давньої української літератури з сучасністю?
Назвіть пісні літературного походження.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Літературний диктант.
. 1. І Величковський належав до друкарні Лазаря Барановича в Чернігові.
2. Фігурні вірші розміщувалися у формі чаші, зірки, меча…
3. Зегар – це  годинник.
4. Життя, що складається з  годин і «минут» - це скарб.
5. Як називає Величковський свої вірші у рукописній збірці «Млеко». «штуки».
6. Звідки родом С.Климовський. наш земляк
7. Хто з відомих митців  використав пісню Климовського? Бетховен , Вебер,
8. Чому пісня живе і досі? Тема вічна
9. Художній засіб «Дівчино , прощай» - звертання
10. Прокоментуйте висловлювання С.Климовського: «Життя благо, але тільки життя доброчинне  гідне людини». В чому актуальність цієї фрази письменника?
VI  Підсумок уроку.
Мікрофон: Продовжіть речення :
«Незвичним для мене було те ….»
«Вважаю, що фігурні вірші…»
«Знання отримані на уроці я ….»
VII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.
VIII. Домашнє завдання:
Опрацювати сторінки 104 – 111

Підготувати повідомлення про вертеп, шкільну драму.