Конспект уроку 9 клас
Тема: І
Величковський . Фігурні (курйозні) вірші (з рукописних книг «Зегар з
полузегарком» і «Млеко»). С.Климовський . «Їхав козак за Дунай».
Мета:стисло ознайомити школярів з особливостями поетичних
творів давньої української літератури, зосереджуючи увагу на опрацюванні
життєвого і творчого шляху І Величковського та С.Климовського; мати уявлення
про фігурний (курйозний ) вірш ; розвивати творчу увагу школярів, їх логічне
мислення , пам'ять , увагу, спостережливість; уміння пояснювати ідейно-художні
особливості програмованих віршів, коментувати їх зміст; формувати естетичні
смаки в учнів; виховувати почуття поваги до творчості поетів давньої
української літератури, національної гідності; прищеплювати інтерес до власної
праці.
Тип уроку : проект, засвоєння знань і формування вмінь.
Обладнання : портрети .І. Величковського і С.Климовського, тексти
програмових творів, тестові завдання
Хід уроку.
- Організаційний момент.
- Актуалізація опорних знань.
Презентація проекту
*. Дайте визначення поняттю «поезія». (Поезія – 1.Один із трьох літературних родів
поряд з епосом і драмою. 2.Невеликий художній твір у віршах. 3. Інколи цим
поняттям означають віршовані твори певного автора, нації чи епохи.
*. Яких поетів вітчизняної та світової класики ви знаєте?
Яким надаєте перевагу? Чому?
*. Визначте риси людини, її нахили, здібності, які
сприяли б написанню поетичних творів?
*. Чи пробували ви писати вірші?
*. Уявіть собі
поетів давньої української літератури. Про що вони могли б писати?
Проблемне питання:
Чи можна пов’язати поетичну діяльність митців давньої
української літератури із сучасністю?
- Оголошення
теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
- Основний зміст уроку.
У душі кожної людини є клапан ,
що відкривається тільки поезією.
М.Некрасов.
Давня українська література –
сфінкс, який ховає чимало таємниць.
Стислий опис проекту:
У проекті
представлені дослідження груп: літературознавці, біографи, критики,
мистецтвознавці, що дозволяє сприяти вихованню почуття поваги до
творчості поетів давньої української літератури.
Розкриває
світову славу пісні Семена Климовського «Їхав козак за Дунай».
Проект
допоможе глибше осягнути витоки поетичної творчості , естетичні смаки, глибину
філософської думки поетів давньої української літератури.
Вступне слово вчителя.
Ще за часів
Київської Русі прозові твори нерідко починалися з віршованої передмови або похвали
діянням видатних осіб. Цю традицію успадкували письменники наступних поколінь,
особливо розвинулися вони після виникнення книгодрукування. Протягом XVI – XVIII ст. нагромадився чималий досвід складання віршів, зокрема
світського характеру.
Особливості
ритмічної будови українських книжних віршів складалися під впливом чеської і
польської силабіки, а також ритміки уснопоетичних творів , близької до силабіки.
У курсі поетики , яка викладалася в братських і
монастирських школах, колегіумах, Київській академії, основна увага приділялася
способам складання віршів , що позитивно позначилося на розвитку віршованої
літератури.
Давню українську
літературу представляло багато талановитих поетів: Герасим Смотрицький, Памва
Беринда, Тарасій Земка, Лаврентій Зизаній, Феофан Прокопович, Іван Некрашевич
та інші.
Літературознавці.
Ознаки силабічних віршів :
*. Однакова кількість складів у рядках (від 8 до 20).
*. Наявність цезури.
*. Постійний наголос на передостанньому складі рядка.
*. Перевага надається жіночій римі.
*. Парне римування.
Теорія літератури. Поняття про фігурний(курйозний
) вірш.
Курйозний (від фр.
Curieux – цікавий, дивовижний) - кумедне
сполучення слів, незвичайна побудова речень.
Особливості
курйозного вірша (літературознавці,
критики).
4.Творча діяльність І.Величковського
Відомості про
письменника. (біографи)
Іоанн Величковський
– маловідомий український віршописець кінця XVII – початку XVIII століття.
Біографічні дані про нього дуже обмежені. Народися близько 1630 року. Очевидно
, вчився у Київському колегіумі. На початку 1680-х років він, треба вважати ,
належав до чернігівської друкарні Лазаря Барановича, а трохи пізніше
переселився до Полтави, де одержав посаду пресвітера Успенської церкви. Тут і
помер у 1726 році
Літературна
спадщина Величковського , що збереглася до нашого часу , обмежується головним
чином трьома творами. Це, по-перше, писаний сапфіричними строфами латино-польський
панегірик, підписаний архієпископу чернігівському Лазареві Барановичу і
надрукований в Чернігові, приблизно в 1680 – 1683 роках. Крім зазначеного
панегірику Величковському належать ще два слов’яно-українські збірники, що мають назву «Зегар з
полузегарком» і «Млеко». Обидва вони були піднесені митрополитові Варламу
Ясинському. У названих творах Величковський прагне наблизитись до того
своєрідного літературного стилю, який оформився в Європі, зокрема Польщі, в XVI
– XVII ст., в епоху феодально-католицької реакції і якій поширювався на Україні
в шляхетських колах у другій половині XVII ст. стиль цей зветься то
«схоластичним» , то «бароко». Характерною ознакою його є надзвичайно
гіпертрофований розвиток словесно-декоративного орнаменту: в художньому творі
на перше місце висувається форма , змістові надається другорядне значення. Мета
мистецтва за часів бароко – вразити , зацікавити читача несподіваними
стилістичними ефектами.
Свої твори
І.Величковський писав давньоукраїнською та польською мовами.
Рукописна
книга «Зегар з полузегарком» (1690)
Виразне читання
поезій збірки з відповідним коментарем. (критики).
Тема: розповідь про народження , діяльність,
страждання, розп’яття і воскресіння, Господа; про плинність життєвого часу кожної
людини, його значимість.
Ідея: возвеличення Всевишнього , який всіляко
прагнув допомогти людям у скрутний для них час; заклик цінувати кожну хвилину
часу, раціонально використовувати її впродовж усього життя.
Основна думка:
*. Життя, що складається з годин і «минут» - це
скарб.
*. Все стане нічим по смерті.
*. Не прибуде багатство, не зійде слава, -
*. Дотримуйся заповідей Божих, і Всевишній буде тебе
всіляко оберігати від усього потворного і підступного.
Композиція :
Книжка містить
початок (звернення І.Величковського до читача), чотири частини «Зегар целий»
(поетичні рядки «24 часа»), «Полузегарок» («часи денні і нічні»), «Минуты»
(загальні , злі, добрі та дві страшні), «Квадрантес» (години, розділені на
чотири частини).
Евристична бесіда. Звертання до проблемного питання
-
Які
основні цінності утверджує поет? (любов до Бога, прагнення до праведного життя;
засуджує сріблолюбство, марнославство.
-
Чи
справді Величковський приділяє більше уваги формі поезії , а не змісту? (зміст
його віршів глибокий, філософський. )
-
Для
чого, на вашу думку, потрібні такі вірші? (для розвитку логічного мислення,
мовної вправності; це розвага – їх треба розгадувати як головоломку , шараду).
-
Праобразом
яких віршів стали (акровірші)
-
Вільний мікрофон. Найщасливіші
«минути »у моєму житті
Рукописна
книга «Млеко»(критики).
Виразне
читання віршів збірки, пояснення його змісту
Тема: відтворення у віршах різноманітних життєвих
штук , що змушують читача глибоко осмислити їх призначення і спрямованість.
Ідея: возвеличення розуму, кмітливості, поважного
ставлення до Всевишнього , Богородиці, дівочої краси, висміювання людських вад
(ліні, надмірної гордості, пияцтва…).
Основна думка: кожний вірш Величковського - це його поважне ставлення до читача, в
якому він висловлює свою любов і бажає всіляких благ.
Різновиди
поетичних творів письменника.
*. Рак
літеральний,
*. Рак
словний,
*. Рак
прекословний.
С.Климовський
«Їхав козак за Дунай».
Біографи
Український козак,
поет, політик, філософ.
Про життєвий шлях
відомо дуже мало. Перша друкована згадка з’явилася про нього в 1772 році
(ймовірно ще за життя). Подарував книжку Петру
1 «Про правду і великодушність
добродійників». Ця книга зберігалася в Імператорській бібліотеці зазначено,
що Климовський є автором пісні «Не хочу я нічого, тільки тебе одного». Створено
оперу-водевіль «Козак-стихотворець»,
героєм якої є С.Климовський, присвячено вірш.
Цікава історія про
книжку – рукопис, подаровану Петру 1. Довгий час не могли знайти її в
бібліотеці Петра 1. Тоді виник сумнів , що насправді існував цей український
козак-віршувальник. Про С.Климовського стали згадувати з епітетом
«легендарний». Однак учений Срезневський знайшов рукописну книжку, у яку
Климовський власноруч переписував свої твори (нині зберігаються в Петербурзі в
бібліотеці Російської Академії наук).
Книжка свідчить ,
що С.Климовський належав до найосвіченіших
верств українського суспільства, якому були близькі передові погляди доби
Просвітництва. Поет був обізнаний з найновішими філософськими течіями свого
часу і водночас з античною культурою. Його віршований філософсько-політичний і
соціологічний трактат наслідував тогочасні європейські традиції.
С.Климовський
– поет XVIII століття, попередник Сковороди.
Опрацювання твору «Їхав козак за Дунай».
Прослуховування
пісні у виконанні А. Солов’яненка.
Історія
написання твору. (мистецтвознавці).
Пісню автора любили
в народі ще за його життя. Оригінал пісні не зберігся, її текст опублікований у
збірці «Російські народні пісні». (Прага 1790). Під впливом пісні «Їхав козак
за Дунай » написали багато поетів і композиторів. Більше ста років варіант
пісні зі збірки передруковувалися в різних етнографічних виданнях та пісенниках
без змін.
Тема:
зображення зворушливого розлучення козака з дівчиною, через його участь у
військових подіях за Дунаєм.
Ідея: возвеличення щирого почуття , яке
випробовується часом і життєвими обставинами.
Основна думка: тебе ж , мила, не забуду, / Поки
жив на світі буду. / коли умру на війні - / Поплач обо мні
Жанр: літературна пісня, інтимна лірика.
Композиція. Твір побудований у формі діалогу між козаком
і його коханою.
Ідейно-художній аналіз твору.
-
В
які часи відбуваються події в творі?
-
Чому
козак був вимушений залишити кохану і негайно виїхати за Дунай?
-
Як
у творі зображена дівчина? («Білі ручки», «Ясні очі»).
-
Яким
ви уявляєте козака?
-
Художні особливості пісні
Звертання: «Дівчино, прощай », «Ти , конику вороненький…», «Постій, постій, козаче…».
Епітети: «Коник вороненький», «білі ручки», «ясні очі».
Повтори: «постій, постій…», «мила… миленький».
Метафора: «ручок не ламай», «ясних очок не стирай»,
Зменшувально-пестливі форми слів: «миленький», «вороненький», «Коник», «ручок».
Які риси
споріднюють цей твір із народною піснею? (постійні епітети, зменшено-пестливі
слова, звертання, окличні речення).
Світова
слава пісні.
(мистецтвознавці. ).
Бетховен , Вебер,
польський скрипаль Кароль Літинський – це далеко неповний перелік митців , які
працювали з піснею С.Климовського. Привабливість і унікальність пісні в
багатьох країнах Європи у тому, що пісня
має природнє вираження особистих і громадських почуттів героя, його вірність
обов’язку і коханню , чистота переживань і настроїв, проста, прозора і в своїй
основі оптимістична музика, що виникла на грунті української пісні й романсової
творчості.
Отож не диво, що
народжена в Україні пісня з гучною славою майже всю Європу.
Вільний
мікрофон. (проблемне
питання)
Чи можна пов’язати поетичну діяльність митців давньої
української літератури з сучасністю?
Назвіть
пісні літературного походження.
V.
Закріплення
вивченого матеріалу
Літературний диктант.
. 1. І
Величковський належав до друкарні Лазаря Барановича в Чернігові.
2. Фігурні вірші
розміщувалися у формі чаші, зірки, меча…
3. Зегар – це годинник.
4. Життя, що
складається з годин і «минут» - це скарб.
5. Як називає
Величковський свої вірші у рукописній збірці «Млеко». «штуки».
6. Звідки родом
С.Климовський. наш земляк
7. Хто з відомих
митців використав пісню Климовського? Бетховен , Вебер,
8. Чому пісня живе
і досі? Тема вічна
9. Художній засіб
«Дівчино , прощай» - звертання
10. Прокоментуйте
висловлювання С.Климовського: «Життя благо, але тільки життя доброчинне гідне людини». В чому актуальність цієї фрази
письменника?
VI
Підсумок уроку.
Мікрофон:
Продовжіть речення :
«Незвичним для мене
було те ….»
«Вважаю, що фігурні
вірші…»
«Знання отримані на
уроці я ….»
VII. Оголошення
результатів навчальної діяльності учнів.
VIII. Домашнє
завдання:
Опрацювати сторінки
104 – 111
Підготувати
повідомлення про вертеп, шкільну драму.